Pytania i odpowiedzi

Szanowni Państwo.

W poniższym zestawieniu znajdziecie Państwo mnóstwo cennych informacji, które pomogą Wam poczuć się bezpiecznie i komfortowo w trakcie realizowania inwestycji związanych z wykonywaniem podłóg. Poniższa zawartość została zebrana na podstawie obserwacji zdarzeń w bieżącej działalności naszego 300 metrowego salonu i firm współpracujących:

 1. … Czy jest coś takiego jak normy odbioru robót parkieciarskich?…

  Oczywiście, informacje o takich normach można uzyskać na stronie www.parkieciarzepolscy.com.pl/wiesci.html

 2. … Czy można oczekiwać od wykonawcy umowy na wykonanie podłogi ?…

  Ogólnie rzecz biorąc każdorazowo, nawet w przypadku posiadania przez firmę usługową dobrych rekomendacji, powinno się oczekiwać uzgodnienia dotyczącego wykonania usługi w formie umowy pisemnej. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek powstałych niekiedy na skutek błędów komunikacyjnych między stronami. Umowa zabezpiecza także interes wykonawcy. Najbardziej nieprzewidywalny jest tzw. „czynnik ludzki”.

 3. … Czy zastosowanie drewna do wykonania tarasu zewnętrznego ma sens w naszych warunkach klimatycznych?

  Oczywiście, że ma sens. Istnieją bowiem już od lat sposoby zabezpieczania i pielęgnowania drewna zastosowanego na zewnątrz. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani i chcecie pogłębić swoją wiedzę w tym temacie zapraszamy na tę część naszej strony, która poświęcona jest tarasom drewnianym.

 4. … Czy można układać drewno na ogrzewanie podłogowe?

  W nasze wieloletniej praktyce nie spotkaliśmy się z jednoznaczną komfortową odpowiedzią na to pytanie. Wielu producentów szczyci się materiałami do wykonywania podłóg drewnianych na powierzchniach ogrzewanych, jednakże warunki uzyskania zadowalającej gwarancji są bardzo rygorystyczne ( powolny rozruch systemu grzewczego, stała temperatura nie przekraczająca 26 stopni C, odpowiedni, stały stopień wilgotności powietrza) Choć jest wiele pozytywnych przypadków dobrego funkcjonowania takiego rozwiązania, nie rekomendujemy go, bowiem:

  1. drewno jest izolatorem cieplnym
  2. ogrzewanie podłogowe jako niezbyt dobre dla zdrowia, przestaje być modne i stosuje się je coraz częściej tylko na powierzchniach sanitarnych i komunikacyjnych.
 5. … Co jest lepsze; podłogi gotowe czy klasyczny parkiet?

  Zdania są podzielone i decyduje tu – subiektywna ocena każdego z nas. Warto jednak wiedzieć, że:

  1. zwolennicy litego parkietu twierdzą, że poczucia jakie daje 22 lub 21 mm litego drewna pod stopą, nie da się zastąpić nawet najlepiej skonstruowaną podłogą warstwową. Nie długo jednak będziemy się cieszyć taką grubością posadzek drewnianych, litych. Unijne przepisy ekologiczne traktujące o oszczędzaniu naturalnych surowców, zaczną wkrótce obowiązywać w naszym kraju. Wówczas w miejsce 22 lub 21 mm parkietu pojawi się 17 lub 15 mm, a to już jest grubość podłóg warstwowych.
  2. lity parkiet jest często wybierany z uwagi na dużą grubość warstwy wierzchniej, co nabywcy pozwala sądzić, że będzie mógł go wielokrotnie odnawiać poprzez cyklinowanie. Tak naprawdę każda klepka parkietowa jest cięta na krawędziach ukośnie i stanowi tzw. „trapez odwrócony krótszą podstawą”, co może sprawić, że z powodu kilkukrotnego zbyt głębokiego cyklinowania, pojawią się szczeliny. Bez obaw jednak. Statystyki podają, że cyklinujemy podłogę 0,7 razy w jednym życiu.
  3. przy produkcji podłóg warstwowych wysokiej klasy używa się technologii, które powyzwalają na uzyskanie bardzo odpornej na wszelkie czynniki warstwy wierzchniej. Nie chodzi tu o rodzaj użytych materiałów ale o technologię produkcji ( np; ściskanie, precyzyjne, między warstwowe szlifowanie, etc), która w warunkach rzemieślniczych jest niemożliwa do uzyskania.
 6. … Czy są podłogi lub lakiery bardzo, ale to bardzo odporne na ścieranie ?

  Są, jednak nie jest to stwierdzenie miarodajne. Efekt zależy bowiem od intensywności użytkowania. System wycieraczek, ilość wykonywanych pielęgnacji zabezpieczających, ilość imprez odbywających się na danej podłodze oraz inne czynniki powodują, że nikt nie jest w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba mieć świadomość, że 80-cio kilogramowej wagi osoba, stojąca w twardym obuwiu na ziarnku piasku naciska je z siłą ok. 3,5 tony na mm2.

 7. … Jakie czynności powinien bezwzględnie wykonać fachowiec przed przystąpieniem do klejenia podłogi drewnianej?

  Powinien określić stan podłoża; wilgotność, twardość i odporność na odrywanie. W przypadku wykonywania prac na dużej powierzchni, straty finansowe z tytułu zaniechania takich czynności mogą być dla obu stron katastrofalne.

 8. … Jak rozpoznać i gdzie szukać dobrego fachowca?

  Dobry fachowiec będzie miał zawsze dobre rekomendacje i działa zazwyczaj z polecenia. Należy to bezwzględnie sprawdzić. Dobrym źródłem informacji są znajomi i profesjonalne sklepy czy salony.

 9. … Parkiet podniósł się na krawędziach mimo tego, że podłoże miało odpowiednią wilgotność. Jak wytłumaczyć to zjawisko? Firma parkieciarska odrzuciła reklamację.

  Parkiet wzniósł się na krawędziach ponieważ zwiększył swoją objętość absorbując wilgoć. Wilgoć zaabsorbowana przez drewno może także pochodzić z powietrza. Dlatego warto po ułożeniu posadzki drewnianej kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu, i sprawność wentylacji. Nawet w przypadku podłóg warstwowych w instrukcjach i kartach gwarancyjnych są zalecenia o wykonywaniu wszelkich prac wykończeniowych, mokrych, przed ułożeniem posadzki drewnianej.Powered by WordPress | Designed by: Virtual Server Hosting | Compare Free WordPress 4 Themes, Compare Premium WordPress Themes and