Tarasy drewniane

Drewno na tarasy drewniane, deska tarasowa, deck, systemy montażu tarasów drewnianych.

Z uwagi na niepowtarzalny naturalny charakter, ciepło oraz idealne właściwości kompozycyjne, tarasy drewniane coraz częściej pojawiają się w projektach małej i dużej architektury.

Z racji strefy klimatycznej w jakiej się znajdujemy niejednokrotnie zdajemy sobie pytanie o ich trwałość i jakość. Nie wszyscy wiemy jednak, że drewno stosowane jest także do budowy tarasów na obszarach o znacznie gorszych warunkach klimatycznych niż środkowoeuropejski.

 

Podstawowymi gatunkami drewna do budowy tarasów były do tej pory dwa egzotyczne gatunki: Bangkirai i Massaranduba. Ich podstawowe zalety to: twardość i naturalna wysoka odporność na grzyby, owady i wilgoć. Oba gatunki były wykorzystywane od dawna jako materiał konstrukcyjny do budowy mostów, schodów, balkonów, jako podkłady kolejowe. Do dziś uważane za najlepsze drewno do stosowania na zewnątrz. Jednakże kłopoty z dostępnością i dość wysoka cena egzotyków sprawiły, że architekci i użytkownicy sięgają nieraz po europejskie gatunki, które po specjalnym zabezpieczeniu i częściej pielęgnowane dają duża satysfakcję użytkowania.

Nowością na rynku drewna naturalnego jest także tzw. Termo drewno. Jest to drewno poddawane obróbce termicznej. Potocznie określając ten proces można powiedzieć, że drewno jest wygrzewane w temperaturze bliskiej temperatury zapłonu. W takich warunkach ciemnieje i zyskuje dużo spójniejszą strukturę cząsteczkową. Gatunki iglaste pozbawione są nadmiaru wyciekającej żywicy. W Skandynawii, Termo drewno stosowane jest od lat jako drewno tarasowe i elewacyjne.

Ciekawostka 1.

Bangkirai, znane także jako Balau Yellow też pokrywa się srebrno szarą patyną. Jest to jednak widoczne o wiele później niż w przypadku innych gatunków drewna. Proces ten można jednak zahamować stosując odpowiednie, specjalistyczne oleje, na przykład lazury tarasowe firmy Osmo. Pozwalają one także na równomierne barwienie drewna.

Ciekawostka 2.

Termo obróbce poddaje się już w zasadzie wszystkie europejskie gatunki drewna. Jest więc termojesion, termoakacja, a w Finlandii termososna, termobrzoza i termoświerk.

Ciekawostka 3.

Własnoręcznie skonstruowany taras może być powodem dumy przez wiele, wiele lat. Są bowiem już odpowiednie technologie i przyjazne firmy, które po sprzedaży kompletu materiałów udzielą kompletnych instrukcji montażu.

Ciekawostka 4.

W Kanadzie, która jest bardzo mroźna, drewno jest materiałem, którym wykonuje się około 65% tarasów.

 

Powered by WordPress | Designed by: Virtual Server Hosting | Compare Free WordPress 4 Themes, Compare Premium WordPress Themes and